UŠNÍ AKUPUNKTURA

Aurikuloterapie

Tato vynikající metoda, která se také nazývá ušní akupunktura, patří mezi alternativní terapie. Byla objevena francouzským lékařem z Lyonu Dr. Paulem Nogierem na začátku padesátých let min. století.

Tento lékař objevil mikrosystém ucha, obraz celého těla zrcadlícího se na ušním boltci s množstvím citlivých bodů, pomocí kterých lze ovlivňovat a urychlovat hojivé procesy v těle. Aurikuloterapii můžeme považovat za ovlivnění a zásah do tzv. "vnitřího lékaře", samoúzdravné schopnosti těla, který sám koriguje chyby v chodu organismu. Samoúzdravné schopnosti těla obvykle rezignují při trvalém stresu, po velkých traumatech - fyzických či psychických, stimulací bodů v uchu tyto samoúzdravné schopnosti opět aktivujeme.

Ačkoliv se při aurikuloterapii mohou využívat akupunkturní jehly stejně jako v klasické akupunktuře, jsou to metody zcela rozdílné, pracující na odlišném principu.

Při aurikuloterapii využívám ovlivnění bodů v uchu TENS metodou (transkutánní elektrostimulace) zařízením Stimul 3, tedy pomocí tenké sondy dotýkající se ušního boltce a velmi slabého stejnosměrného elektrického proudu. Terapie se tak stává nejen velmi účinnou, ale i zcela bezbolestnou. Mnohdy se na akupunkturní body připevní "trvalky" - malé magnetické kuličky na kousku náplasti, které si klient ponechává na uchu asi týden a tedy působí dlouhodobě.

Akupunkturní body na ušním boltci lze taktéž ovlivňovat slabým laserovým paprskem.

Vzhledem k mému zaměření na pohybový aparát velmi rád využívám aurikuloterapii při tišení bolesti zad, útlum bolesti při výhřezu meziobratlového disku, artrózách velkých kloubů, je to vynikající pomoc při myofasciálních bolestech (uvolnění svalů napjatých vyvolávajících bolest), urychlení hojení při poúrazových stavech nebo po operacích (např. po operaci menisku apod.). Sám sobě nasazuji aurikuloterapii při bolesti zubu.

Použití:

- Tišení bolesti zad, lumbago, myofasciální bolest, algický vertebrogenní syndrom - a vůbec bolesti obecně

- Urychlení regenerace výhřezu meziobratlového disku

- Relaxace napjatých svalů (napjatá šíje, trapézy, atd.)

- Vynikající řešení migrenózních stavů

- Naprosto jedinečné ovlivnění negativních psychických stavů - stres, napětí, tréma, úzkostnost

- Alergie, záněty dutin

- Podpora činnosti smyslových orgánů (zrak, sluch)

- Podpora činnosti vnitřních orgánů (ledviny, játra, jícen - reflux, žaludek a dvanácterník - vředová choroba atd.)

- Podpora hubnutí z přejídání a odvykání kouření