Co Vás čeká na Dornovce

Dornova metoda Plus

Poznatky z praxe: "Zdá se, že Dornova metoda má svůj hluboký duchovní rozměr. Klient uvedl, že při ní viděl všechny svaté."

Dornova metoda plus

Jak si vybrat správného terapeuta?

Proč se obrátit na doporučeného terapeuta?

Jak již z názvu vyplývá, je to prověřený a zkušený terapeut Dornovy metody. Jsou to lidé s dlouhodobou, mnohaletou praxí, kteří zaručují kvalitní ošetření - poradenství podle Dornovy metody Plus. Toto označení může získat pouze ten, kdo prošel zkušebním obdobím, kdy se prověřovaly jeho znalosti v praxi, přístup k pacientovi, poctivost, pečlivost a dodržování postupů a etiky Dornovy metody. Seznam doporučených terapeutů slouží lidem hledajícím fundovanou pomoc. Seznam oficiálních a doporučených terapeutů lze najít na www.dornova-metoda.com 

Co je to dornova metoda?

Dornova metoda je opravdový poklad mezi masážními technikami. Bolesti zad, migrény od "zablokované krční páteře", skoliózy, "kulatá" záda, nestejná délka končetin, mravenčení a brnění v rukou či nohou....tohle všechno může být postupně minulostí.

Definice Dornovy metody zní: Je to manuální technika (ano manuální, nikoliv přístrojová či elektronická, ale pěkně po staru poctivá ruční práce), která šetrně za aktivní spoluúčasti klienta navrací klouby a obratle do svých původních pozic.

Většinu potíží si v průběhu života "vyrábíme" sami: špatnými návyky jako jsou nesprávné držení těla, sezení s nohou přes nohu, jednostranné sporty a činnosti. Při tom dochází k posunům obratlů a tím plotének a k posunům kloubů, které se pootočí do nesprávné polohy a svaly zafixují tuto novou pozici. Naše kosterní konstrukce je tvárná a všude je vůle; jednoduše řečeno - tak, jak to šlo tam, to logicky musí jít i zpět. A kupodivu to jde většinou mnohem rychleji než "tam". Tedy - Dornova metoda Plus se zabývá tím "zpět".

Dornova metoda získala jméno po svém "znovuobjeviteli" Dietru Dornovi, majiteli pily v malém německém městečku Lautrach. Pan Dorn, původně majitel pily, někdy v r. 1970 nešikovně nadzvedl kmen stromu a přivodil si ústřel, který nepolevoval. Lékaři mu nedokázali pomoci. Musel si pomoci sám. Dieter , který se dříve div ne vysmíval lidovým léčitelům a "napravovačům kostí" vyhledal pomoc starého sedláka. Sedlák zbavil Dietra bolesti. Ten byl účinným postupem tak okouzlen, že se ji chtěl naučit. Starý sedlák mu však jenom řekl: "Ano, ty také můžeš" , bez jakéhokoliv vysvětlení. Za několik týdnů zemřel. Dieter se pak pokusil intuitivně podobným způsobem pomáhat lidem ve svém okolí. Sám byl překvapen úspěchem.

(Gamal Raslan, Dornova Metoda, vyd. Poznání 2004)

Dornova metoda je velmi jemná manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do jejich původní přirozené polohy. Po vrácení kloubů a obratlů do původní polohy lze cítit okamžitou úlevu. Dornovou metodou se napravují klouby a obratle a vyrovnává se celková statika těla. Děje se tak šetrně jemným tlakem za aktivního pohybu a spolupráce pacienta.

Touto metodou můžeme srovnat rozdílnou délku dolních končetin, vyrovnat rotace kyčelních kloubů, korigovat vyosené obratle, odstraňovat bolesti spojené s nerovnostmi páteře, mravenčení v nohou i rukou , bolesti hlavy, srovnává se i kostrč. Právě vybočená kostrč může mít souvislost s bolestmi hlavy, pociťovanými jako "zablokovaná" krční páteř. Správné postavení pánve je nezbytně nutné k nápravě vbočených palců na nohou. Vzhledem k provázaností páteře s inervací vnitřních orgánů dochází ke zlepšení funkce vnitřních orgánů. 

2 - 3 dny  metody se doporučuje vyvarovat se prochladnutí ošetřovaných míst a nezatěžovat tato místa fyzickou námahou. 

Účinnost Dornovy metody je velmi vysoká, vyžaduje však i spoluúčast pacienta.K tomu, aby byly účinky trvalé, je nutné odstranit nesprávné pohybové návyky.

Délka terapie - asi 1 hodina nebo "co kdo snese". 

Netrpělivým Dornovu metodu nelze doporučit - rychlé řešení většinou neexistuje.

Klasická medicína neřeší příčiny, ale rychle vadu stabilizuje a fixuje. Tím ale bohužel zpravidla znemožňuje vyřešení příčiny.

Dornova metoda je vhodná, pokud trpíte:

  • bolestí zad
  • bolestí kyčlí
  • bolestí kolen
  • migrénami a bolestmi hlavy
  • tenisovým loktem
  • skoliózou
  • rozdílnou délkou končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu)
  • Hallux valgus

Kontraindikace:

  • osteoporóza !!!
  • endoprotéza (umělý kloub či obratel)
  • artróza 4. stupeň
  • operace páteře
  • revmatoidní artritida, zánět v těle
  • brzy po operacích a úrazech (zlomeninách) - 6 týdnů
  • onkologická onemocnění ve fázi léčení
  • vyhřezlá, zničená meziobratlová ploténka - podle místa a rozsahu vyhřeznutí - konzultovat s lékařem !!!
  • Syndrom Caudi


Extrémní přetížení dlouhých zádových svalů a naopak oslabení dolních fixátorů lopatek je důsledkem chybně prováděného sportu a  jednou z příčin "uhýbání" obratlů do strany. Páteř jako by byla ve svěráku. 


98% rozdílné délky končetin je funkční. Tedy způsobené napjatými svaly, rozvolněnými vazy nebo nevycentrovanými klouby. Tyto rozdíly lze zpravit, ne zřídka do několika minut. Pouze 2% rozdílné délky končetin jsou strukturální, tedy způsobené nestejnoměrným růstem kostí, případně deformitami v kyčelním kloubu.