JAK NA VBOČENÉ PALCE

Ani krásně upravené nožce nesluší pokřivený palec. Vbočený palec - hallux valgus - je nesmírně nepříjemnou záležitostí snižující pohodlí při chůzi, omezující výběr obuvi, je to handicap kosmetický, o bolestivosti ani nemluvě. Ne každý však chce vsadit na operativní řešení - mnohdy značně sporné. Nabízí se možnost využít řešení konzervativní - tedy pomocí speciálních postupů a cviků. Je však nutné obrnit se značnou vytrvalostí a trpělivostí. Taktéž je nutné si uvědomit, že pozice palců je pouze důsledek nesprávné, nepřirozené pozice v kyčelních kloubech. Ať to zní jakkoliv divně, vbočený palec nevznikne tak, že by si palec jednoho dne řekl -" mám to ho dost, já se vybočím". Je to pouze důsledek.

Domnívám se, že nošení obuvi hallux valgus nevytvoří, avšak pokud má majitel nožky již sníženou klenbu, a tedy je náchylný k vytvoření vbočeného palce, dokáže bota problém podstatně zhoršit

Dovoluji si částečně ocitovat z knihy "Dornova metoda....i ty můžeš" autorů Zuzky Prouzové a Jožky Púryho (2011)

Mnoho lidí se domnívá, že příčinou vbočeného palce jsou rodové dispozice nebo chůze na vysokých podpadcích. Kdyby tomu tak bylo, pak by všechny ženy, které nosí podpatky tímto problémem trpěly a celé generace lidí by trápilo totéž. Zkušenosti dokazují, že příčina problému začíná v kyčelních kloubech, v jaké pozici jsou se promítne až dolů, do chodidel. Pokud není zatížení chodidla rovnoměrné, dochází k nejrůznějším deformacím - plochá noha, kladívkové prsty, zborcení klenby, vbočený palec, vbočené paty atd. Ani operace nevyřeší příčinu - nehledě na rizika a bolesti s nimi spojené, o časté recidivě ani nemluvě. Velmi často i po zdařilé operaci se vbočené palce vytvoří znovu. Jednoduše řečeno - operativní řešení sice hasí požár pěkně, ale na opačném konci vesnice, než hoří.

Celé tělo je neuvěřitelně složitě, leč logicky uspořádané. Je možné si povšimnout, že až podezřele často mnoho klientů s halluxy, zvláště pak žen, zároveň trpí v oblasti 7. krčního obratle, "hormonálním či vdovským hrbem" někdy i potížemi se štítnou žlázou. S halluxem je nutné pracovat denně. Záleží tedy jen na "majiteli", jak rychle problém zmizí.

S vbočenými palci velmi úzce souvisí valgozita (vbočení) pat a kolen. Zdánlivě neškodná vbočená noha stojí většinou na začátku celého řetězce problémů. Dostavuje se akutní či chronické přetížení kloubů, svalů a šlach.

Dornova metoda PLUS je jemná manuální terapie, která dokáže obratle a klouby vrátit do původní přirozené polohy. Proč tedy Dornovu metodu nepoužít při nápravě vbočených palců? K nápravě vedou 3 kroky - avšak - nejdříve je nutné mít po dornovsku srovnanou pánev a srovnanou délku končetin!!!

A jak tedy na to? Při řešení vbočeného palce využívám dvě fantastické metody - Dornovu metodu Plus a SM Systém.

1) Dornova metoda - řeší kosterní aparát, usazení kloubů.

1) VIKLÁNÍ

Palec je nutné nejdříve ze své zatuhlé pozice uvolnit. Palcem vikláme do všech stran, zvláště pak vikláme do rovné pozice. Pokud je to bolestivé, je nutné vydržet. Alespoň 10 min. denně. Až je palec dostatečně uvolněný (cca 14 - 30 dnů), můžeme zařadit další 2 kroky.

2) ŽĎÍMÁNÍ

Jednou rukou držící chodidlo pod kloubem palce otáčíme směrem dolů, druhou rukou, která drží samotný palec nad hlavním kloubem otáčíme směrem opačným, tedy jakoby nahoru. Jako bychom ždímali prádlo. Současně zatáhneme rukama od sebe, roztahujeme kloub. Opakujeme 10-20X.

3) BRČKO - USAZOVÁNÍ KLOUBU

Za nádechu ohneme palec tak, jak to půjde směrem dolů a za výdechu vracíme palec zpět a tlačíme celou dobu pohybu ruce proti sobě, až do původní pozice palce. Opakujeme 5X. Usazujeme kloub palce do původní pozice.

2) SM Systém - řeší aktivaci spirálního zřetězení.

Toto speciální rehabilitační cvičení pomocí pružného lana dokáže aktivovat ochablé, inaktivní svaly dolní končetiny, aby se palec vracel do své přirozené pozice. Při cvičení s pružným lanem přitahujeme lano k sobě a aktivujeme přes svalový řetězec širokého svalu zádového celý řetězec svalů, který končí svalem tibialis anterior - přední sval holenní, který nadzvedává klenbu a aktivuje svaly palce. Ačkoliv se to může zdát podivné, na nápravě vbočeného palce nelze pracovat pouze cvičem chodidla, ale celého zřetězení svalů "v podstatě od hlavy až k patě".

Modrá stuha znázorňuje průběh svalového řetězce - LD - širokého svalu zádového, který aktivuje klenbu. Pro nápravu palce na noze je nutné cvičit rukama :-) Ze schématického znázornění svalového zřetězení na kostře je zřejmé, že pohyb pravé paže ovlivňuje levý palec na noze.

Šikmá osa těla zapřičiňuje přetížení prstů a vytváření halluxu a kladívkových prstů.

Pouze s rovnou osou těla lze aktivovat správné svaly k nápravě vbočeného palce, kladívkových prstů či ostruhy patní.

S přítahem lana se aktivuje svalové zřetězení, jehož součástí je tibialis anterior - přední sval holenní, který aktivuje klenbu a dopomáhá narovnání palce.

Při cvičení a bosé chůzi lze využít korektoru Sanomed, urychlí práci při nápravě vbočených palců.


3) Čím léčení vbočeného palce můžeme ještě více uspíšit?

1. Stélky Hanák - evropský patent a unikát v oblasti nápravy valgozit končetin. Speciální biomechanické aktivní stélky (vložky) do obuvi pouhým snížením prostoru pod palcovým kloubem proti malíkové hraně chodidla nutí k aktivitě jinak líný poslední článek palce.

2. Korektory vbočených palců - existuje celá řada více či méně zdařilých korektorů v různých cenových hladinách od cca

100 do 1000 a více korun. Zde rozhodně neplatí úměra kvality a ceny. Praxí ověřený, nejúčinnější korektor pochází od brněnské firmy Sanomed (cca 110 Kč), z měkkého příjemného materiálu se silným tahem a jednoduchostí použití. Rozhodně nelze doporučit korektory meziprstní - tyto korektory nejenže palec nenarovnají, zato pokřiví ostatní prsty.

3. Mast z celíku s jodisolem (HS 5) - tato kouzelná mastička sice nevyléčí vbočený palec, významně však pomáhá "rozpuštění" a vstřebání tuhé chrupavčité tkáně na kloubu palce. Bohužel se již nedá objednat, dá se zakoupit pouze na kurzech reflexní terapie manželů Patakyových. www.pakatyovi.cz

4. Thera band - tato vynikající pružná plochá guma má využití při mnoha typech cvičení. Pro využití vlastností thera bandu při léčbě vbočených palců ovineme gumu kolem nohy - imitujeme tím anatomický průběh svalstva dolní končetiny. Kráčíme pomalu, paty stavíme vzpřímeně, nevytáčíme dovnitř. Kolenní čéšky směřují přes střed přednoží, odvíjení nohy je přes základní kloub palce.

5. Domnívám se, že patrně nejlepší způsob korekce vbočených palců a vůbec mnoha deformit nohy je bosá chůze. Veškeré potíže nohy se začaly objevovat až s vynálezem boty. Čím dražší, komfortnější, více vypolstrovaná a utlumená bota s maximálně odpruženou patou je téměř zárukou pro vytvoření některé z deformit nohy.

UPOZORNĚNÍ: Korektory či vložky do bot jistě dokážou urychlit a podpořit snahu o nápravu vbočeného palce, avšak nesmíme zapomínat, že NEJPRVE JE NUTNÉ MÍT SPRÁVNĚ USAZENÉ KYČELNÍ KLOUBY A SROVNANOU PÁNEV.

Trvá to, ale jde to!