NEVHODNÉ CVIKY PŘI VÝHŘEZU

Nejhorší kombinací v jakémkoli věku je zarputilé cvičení netrénovaného (u sportovců přetrénovaného) těla bez vedení poučeným trenérem či terapeutem. Bohužel se stává, že pacient je vyšetřen specialistou, který správně diagnostikuje vadné držení těla, určí to či ono ochablé či přetížené svalstvo a z něj vyplývající důsledky. Nemocnému se pak dostane doporučení, že by měl cvičit, ale bez konkrétního návodu. Co si chudák má počít? Většinou si vzpomene na hodiny tělesné výchovy a začne kroužit hlavou...a problém je na světě. Ti urputnější se podle návodu "odborné literatury" pustí do usilovného cvičení tzv. "cviků pro zdravou páteř". Už tak přetížené svaly, zvláště skupina svalů - vzpřimovačů - kolem páteře, táhnoucí se od křížové kosti až ke krčním obratlům, se ještě více přetíží. Ouha, očekávaný výsledek se nedostavuje. U pacientů s výhřezem plotýnky pak mohou stav ještě zhoršit. Přidá-li vytrvalý pacient ještě cvičení sedů-lehů na zpevnění svalového korzetu, pak - díky kompresi páteře vznikající při cvičení sedu-lehu - zajistí našemu zdravotnictví dlouhodobý příjem.


Ano tento cvik (viz výše) je stále hojně doporučován k tzv. "protažení zad". Nejen, že se zcela nic neprotáhne, ale již tak přetížené svaly vyvinou ještě větší kompresní tlak na obratle a z malého výhřezu ploténky je rázem výhřez ještě větší.

Podobný cvik s podobně drtivě zhoubným dopadem na páteř a svaly kolem páteře.

Dalším příkladem zcela nevhodných cviků jsou sedy-lehy, zkracovačky apod., které opět vyvíjí tlak na obratle a zhoršují stav a bolestivost.

Mezi sporty, které na které by člověk s výhřezem ploténky, C/B syndromem, skoliózou atd. měl zapomenout je plavání a jízda na kole.

Ano, právě s plaváním má mnoho lidí "problém", vždyť přeci se traduje, že plavání je tak zdravé.........traduje se, že ježeček nosí jablíčka, že špenát obsahuje mnoho železa.....ne vždy je tradice zárukou prospěšnosti.