VÝROBA TŘEZALKOVÉHO OLEJE
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je jedna z nejoblíbenějších léčivých rostlin. Sbíranou částí je nať, v případě výroby oleje upřednostňujeme jen květy. Třezalka působí jako antibiotikum, čistí krev - tedy podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé účinky, léčí velkou řadu ekzémů, včetně těžkých forem, léčí poškozenou tkáň po úrazech hlavy a odstraňuje otoky. Bývá součástí ledvinových čajových směsí, léčí hemeroidy, žaludek a dvanáctník, vředové choroby. Pomáhá při těžkých, srdce ohrožujících chřipkách s arytmiemi, fibrilacemi. Je bylinou první volby při úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, depresi atd.
Třezalku obvykle sbíráme po rozkvětu, hned ráno, obvykle na Svatojánský den, tj. 24. 6. (červenému barvivu v květech - hypericinu se lidově říká krev svatého Jana).
V "tělonápravných" oborech má své nezastupitelné místo třezalkový olej. Jednak mimořádně příznivě působí na pokožku, kterou hojí, zvláčňuje a doplňuje některé vitamíny (provit. A), jednak má mimořádný vliv na meziobratlové ploténky, chrupavky a klouby vůbec. Třezalkový olej je používán v Breussově masáži, kdy v kombinaci s velmi jemnými masážními tahy dochází k "nabobtnání" meziobratlových plotének, tím pádem oddálení obratlů a uvolnění nervů. Ploténka se zvětší do své původní velikosti a opět začne plnit svoji původní funkci - odpružení a rotace páteře.
Velmi dobré zkušenosti jsem získlal s účinkem na artritické otoky kolene, kdy již za 3 dny otok ustoupil a bolestivost kolenního klouby klesla na minimum.
Upozornění: Třezalka je fototoxická - tj. po aplikaci na pokožku by dotyčný něměl natřená místa vystavovat přímému slunečnímu záření.
Třezalkový olej vyrobíme prostým macerováním květů v oleji. Pro masážní účely je vhodný olej v BIO kvalitě, olivový či slunečnicový. Mimořádně kvalitní a pro pokožku blahodárný i když dražší je olej mandlový. Z natě třezalky otrháme nebo ostříháme květy a necháme je 2 - 3 dny na suchém místě zavadnout. (macerováním čerstvých květů se v oleji vytváří sice neškodný, ale poněkud nepříjemný sliz). Naplníme uzavíratelnou sklenici do 2/3 květy a zalejeme olejem. Sklenici uzavřeme a necháme v teplém místě - nejlépe na slunci - 4 - 6 týdnů macerovat. Každý den promícháme. V případě použití slunečnicového oleje vznikne sytě červená tekutina.
Rád bych z vlastní zkušenosti upozornil, že třezalkové oleje z lékáren bývají podřadné kvality, tedy s minimálnílním léčebným účinkem. Barva kupovaného třezalkového oleje bývá světle žlutá, což svědčí o velmi nízké koncentraci účinných látek. Některé kupované oleje sice mají tmavou červenou barvu, avšak toho je docíleno přídavkem barviva - vitaminu E.
Barva třezalkového oleje by měla být červená na světle opaleskující.
Na první pohled je patrný rozdíl mezi kvalitním doma vyrobeným a v lékárnách prodávaných olejem.
Je také možné si všimnout (obr.1) rozdíl mezi "běžným" tj. rafinovaným slunečnicovým olejem a za studena lisovaným olejem v bio kvalitě.